Asi jediným místem ve východních Čechách, kde se o katastrofickém víkendu 14. a 15. září, uskutečnila běžecká akce byl závod Velké ceny východních Čech v Lukavici na Chrudimsku.

Muži zde běží dvě mírně členitá silniční kola – 7 km a ženy jedno – 3,5 km. Závod se běhá v obci, takže nějaké padání stromů nehrozilo, ale před startem začalo lít jak z konve, zahoukala siréna a hasiči pomáhající s akcí byli fuč. Poprvé v životě jsem viděl za sebou několik kanálů, z nichž šla voda proti zemské tíží ven na silnici. Ale konec dobrý, vše dobré a s doběhem posledních závodníků přestalo pršet. Závod žen zde ovládla tradiční absolutní vítězka a nejlepší nad 45 let a druhá žena Velké ceny Denisa Kozáková z Hradce Králové za 14:23 minuty. Její syn Ladislav Raim byl vítězem mládežnického klání na 2 km za 7:26.

Nejlepší ženou do 34 let byla šestnáctiletá čerstvá středoškolačka Míša Jelínková z Třemošnice za 17:00, celkově byla na čtvrtém místě, na foto číslo 7. Její brácha Jaromír Jelínek vyhrál juniory do 19 let za 15:01, na foto bez čísla.

V mužích byl nejlepší Pardubák Vítězslav Šourek za 26:15. Letitý traťák zde drží časem lehce nad 21 minut Miloš Kratochvíl. Druhý byl nejlepší mladík Pavel Čejka z Dolní Dobrouče za 27:01.

Zajímavá konkurence se sjela do vypsané kategorie 55 – 64 let, kde byl nejlepší Mojmír Svoboda, celkově třetí za 29:13, druhý Milan Holický 30:15, oba z Pardubic, celkově šestý, a třetí legendární cyklokrosař Jan Vejběra z Hradce Králové – 32:19, celkově na 11. místě. Závod si dal i jeden z nejstarších skutečně běhajících mužů u nás Standa Doležal z Pardubicka, který v 86 letech dosáhl výkonu 59:22.

Ostatní pohárové akce akce, Studenec, Červený Kostelec, byly odloženy. Podobně Havlíčkobrodský půlmaraton či běh v Králíkách na Ústeckoorlicku. Saar Challenge v Hlinsku pořadatel zrušil bez náhrady s tím, že dopředu přihlášeným, kteří o to požádají, vrátí dvacet procent ze zaplaceného startovného. Někteří spíše čekali, že jim pořadatel převede startovné na příští ročník.

Snad bude o dalších víkendech lépe, ale pro některé pořadatele budou asi pohromou přesunuté závody do jejich termínu. Jisté je, že se v sobotu 21. září má běžet náročný kros ve Vamberku – Běh liščími doly na 5 či 8,1 km. Další víkend v sobotu 28. září se uskuteční mimo jiné závod Velké ceny východních Čech v Pardubicích – Dubinský kros – muži 9 km, ženy 6 km.