Téměř celý rok se pod Kunětickou horou schází běžci, aby zde bojovali o pohárové body. To je ale ve středu odpoledne a tentokrát se běžci sjeli pod hrad nedaleko Pardubic i v pátek večer. Běžel se zde totiž vrchol – druhý ročník závodu K9 Night Run. Výsledky se do poháru sice nepočítaly, ale zážitky stály jistě za to.

Zatímco horolezci mají označení jako K1 nebo K2, Pardubičtí běžci nejsou troškaři a zdolávají rovnou K9. Možná ale půjde v názvu spíše o kombinaci destinace, tou je Kunětická hora a délky trati, která je lehce nad devět kilometrů. Ale s horolezectvím si závěrečný výběh až k hradu na vrcholu místní hory také nezadá…

Krosová trať nebyla extrémní

Vydatné deště v týdnu před závodem se naštěstí na trati nijak neprojevily, bylo pouze pár louží. Dle propozic krosová trať tedy nebyla nijak obtížná a dala se snadno zdolat i v závodkách na asfalt. V první polovině okruhu se běželo hlavně po polích a loukách, kde pořadatelé den před závodem s pomocí křovinořezu připravili skvělý povrch. I když byla místy trať trochu hrbolatá, závod se obešel bez jakýchkoliv komplikací a zranění.

Po průběhu vsi Kunětice se ale začala trať pořádně vlnit – první táhlé stoupání s následným snad nekonečným klesáním nebylo nic oproti tomu, co všechny čekalo těsně před cílem – výběh na místní dominantu, Kunětickou horu, který začínal v jemném písku. Když běžci zdolali kolem sedmdesáti výškových metrů, oběhli hrad a zbýval už jen závěrečný seběh do cíle.

Zatímco ještě tři čtvrtě hodiny před startem měli pořadatelé rozdaných jen pětadvacet startovních čísel, o čtvrt hodiny později již bylo na parkovišti pořádně živo a téměř padesátka běžců se pomalu přesouvala na start, který byl pár set metrů vzdálen. Nedávná tropická vedra byla pryč a teplota v deset hodin večer klesla k deseti stupňům. Někteří běžci volili tričko a kraťasy, jiní volili spíše „podzimní“ oblečení.

Závod „mladých“

Po startovním výstřelu se do čela prosadili mladí závodníci a uháněli vpřed tmou, na cestu jim přitom svítili čelovky, což byla povinná výbava. Po prvním kilometru lehce nad 3:30 už měla osmičlenná skupinka na čele slušný náskok a jak ubývaly kilometry do cíle, ubývalo i členů v této skupině. Nakonec si to v cílové rovince na louce rozdali Tomáš Kučírek (SK OMT Pardubice) a Jakub Exner (Pteam), z nichž byl úspěšnější první jmenovaný, který patří mezi naše triatlonové naděje. Vyhrál jen o desetiny vteřiny v čase 34:22.

Medaili za třetí místo si odvezl se ztrátou minuty a dvaceti vteřin finišující David Hepner, který běhá také orientační běhy, na druhou stranu však umí i půlmaraton pod 1:20 (1:18:05 předloni v Hradci Králové). Závodníci do 39 let tentokrát do první desítky nepustili nikoho z veteránů. Tomáš Doubek, vítěz kategorie B, doběhl na třináctém místě v čase 38:06.

Mezi ženami se také bojovalo o první místo – zvítězila Hanka Klimplová v čase 44:51, když jen o dvacet vteřin porazila Janu Horákovou (Bajer Cafe). Třetí byla Zdeňka Chlubnová (7 jednou ranou) v čase 48:55 a za stupni vítězů doběhla v čase 54:10 Sandra Pytlíková z Pteamu. Důvod k radosti však jistě byl u všech – každá z těchto žen vyhrála svojí věkovou kategorii. Navíc zaslouží uznání za odvahu – běhat po tmě v lese jen s čelovkou, to musí mít člověk pro strach uděláno.