Poslední zářijový víkend proběhla v Itálii historická premiéra Mistrovství světa mládeže Xterra. Na šampionátu startovala také triatlonistka ze Zlína Barbora Žaludková, která se v nabité konkurenci neztratila. V Youth Categori jako nejlepší Češka ve výsledkové listině, obsadila 11. příčku.

V závodu složeném ze 750 metrů plavání, 15 kilometrů cyklistiky a 5 kilometrů běhu, dosáhla výsledného času 1:59:27. Titul vybojovala v čase 1:40:54 Mila Lantelme z Francie, stříbrná skončila Anna Gazzari z Itálie (1:48:55), třetí místo brala další Italka Anna Vittoria Campana (1:49:25).

Barbora Žaludková se v trénincích připravovala hlavně na velmi technicky a fyzicky náročnou trasu kola.

,,Plavat jsem chodila do zlínského bazénu. Vyzkoušela jsem si plavat i v neoprenu. Věnovala jsem se i běžeckému tréninku,“ prozradila. V Itálii se jí dařilo.

,,Byl to však velmi těžký závod. V úvodní disciplíně při plavání měla voda pouze 15°C. Proto jsem šla z vody promrzlá. Ve třetině trasy kola jsem ale začala soupeřky sjíždět a několik jsem jich předjela. Na těžké kopcovité trase závěrečného běhu se pořadí ještě měnilo. Proto jsem o co nejlepší umístění musela bojovat až do cíle,“ letmo popsala dění na trati Žaludková.

S 11. místem je spokojená.

,,Ovšem přála jsem si skončit v TOP 10. Rezervy jsem měla na trase kola. Start v Itálii beru jako velkou zkušenost,“ tvrdí Barbora Žaludková. Ta se však na triatlon nespecializuje. Jejím hlavním sportem je atletika, když v běžeckých disciplínách hájí barvy AK Zlín. Závod se konal v severoitalských Dolomitech zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Závodili v něm triatlonisté od 14 do 19 let. Ti si svá místa vybojovali účastí ve 40 kvalifikačních závodech ve 21 zemích.

V horské vesnici Molveno si ve třech věkových kategoriích (14 – 15 let, 16 – 17 let a 18 a 19 let) zazávodilo 200 mladých sportovců. V každé kategorii bojovali muži i ženy.

Závodilo se v krásném slunečném počasí. Kolem trasy byla spousta diváků. Mezi nimi i dost Čechů. Ti dokázali vytvořit parádní atmosféru.