Mezi kultovní závody se zcela jistě počítá Hradecký kros, dvouokruhový lesní členitý běh v okolí rybníku Biřička, v němž si většina startujích po závodě zaplave, na Novém Hradci Králové. Letos to bude 39. ročník. Start je v neděli 16. června v deset hodin a přihlašuje se až na místě.

Pořadatelem je Liga 100 Hradec Králové a poslední ročníky dělají čtyři jejich členové. Manželé Brychovi, Standa Proněk a nováčkem v týmu, ale s bohatými běžeckými zkušenostmi, je legendární Petr Šubert, desítku má zaběhnutou za 33 minut. Nejlepší v x vypsaných věkových kategoriích jsou oceněni mimo jiné zajímavými finančními cenami.

Vítězem prvního ročníku byl nedávno tragicky zesnulý při autonehodě Brňák žijící v Hradci Karel Hausvater – v roce 1986 dal tento borec s osobákem na maraton 2:27 hodiny 33:46 minuty, což by v posledních letech stačilo k hladkému vítězství.

Zajímavá a pro současníky asi i neznámá jsou jména dalších vítězů – Andrej Harendarčík (33:39), bratři Jirka Borůvka (32:55) a Vladimír Borůvka (32:33), Ladislav Raim (33:28), Václav Pařík (32:01), Standa Kynčl (32:22), Michal Šmíd (33:12) či Miroslav Vítek (32:24).

Vrcholem snažení pečlivých pořadatelů byla poslední léta minulého století, kdy do Hradce přijel opakovaně za hlasem svého srdce dle časů historicky nejlepší český vytrvalec Jan Pešava. Tehdy se závodů zúčastnil se svoji současnou manželkou Jitkou, tehdy Krátkou z Králík na Ústeckoorlicku, kde nyní oba i žijí. Oba samozřejmě vyhráli. Myslím si, že ani ty naši regionální Afričani by na této trati 30:34 nedali. Navíc tatínek Jitky František Krátký drží traťové rekordy v kategorii 65 – 74 let – 40:31 a nad 75 let 44:19.

Ženy běhaly dříve jen jedno kolo a ke změně došlo v roce 2000, kdy byli nejlepší Hradečáci Petr Losman (32:07), tehdy juniorský mistr světa v běhu do vrchu, a Denisa Kozáková. Nejvíce vítězných čárek v novém století má Taťána Metelková – vyhrála osmkrát, nejlépe 37:19.

Když nepřijela měly šanci jiné borky jako Eva Burdychová, Anna Kráká (na foto v cíli s Evou Jiráskovou) či Marta Fenclová, všechny mají ve své sbírce úspěchů medaile z domácích atletických šampionátů.

V roce 2018 na závod přijela další běžecky zajímavá manželská dvojka. Od toho roku drží traťák současná reprezentantka Lucie Šaclová – 36:30, její partner Jiří Šacl (33:38) byl tehdy druhý za Kamilem Krunkou (33:16).

Letos bude obhajovat prvenství Hradecký Keňan a čerstvý padesátník Drahomír Randa (35:46). Ten byl předloni druhý za několikanásobným současným českým šampionem v krosu Jáchymem Kovářem ( 34:25).

V ženách před rokem na Hradecký kros zavítala Tereza Zuzánková startující za Turnov, ale nyní žijící v zahraničí – 40:30. "Na Bezvaběhu jsem si přečetla o tomto závodu a jelikož jsem zde ještě nestartovala jeli jsme s rodinou na výlet,“ řekla mi vítězná Terezka Zuzánková tenkrát v cíli, před pár lety běhala i ultra a byla českou rekordmankou v běhu na 12 hodin, výkon téměř 136 km, která v čase 40:30 porazila další favoritku Anetku Khýrovou ze Dvora Králové nad Labem, která to také dala pod 41 minut.