Pátý ročník krosové Skřipovské litačky, která byla letos posledním krosem Prajzsko-opavské běžecké ligy za rok 2023/24 zaznamenal dva rekordy, účastnický, kdy se na start všech závodů postavilo 281 běžců a běžkyň a ženský traťový. Opět si tak všichni společně v sobotním odpoledni „zalitali“ po místních lukách, polích, lesích a hřišti v okolí Skřipova na Bílovecku.

Pořadatelé tradičně připravili čtyři závody, a to Vrabčí (200 m) a Holubí (400 m) na hřišti pro děti a na dospělé čekal závod Orlí (5,2 km) a Pštrosí (10,2 km) po Leskoveckém lese na zvlněné trati, která se po deštích místy proměnila v bahenní „Mordor“.

Nejprve tedy vylétli Vrabčáci a Holoubci a zde byli nejrychlejší Matěj Kramný (48 s), Štěpánka Šindlerová (50s), Valdemar Valdemarsson (1:20) a Amálie Valdemarssonova (1:20).

Po dětech přišly na řadu hlavní závody, kdy nejprve vyběhli Orli. Zde nejrychleji tratí prolétl Karel Weiss (19:51) následován Richardem Benešem (20:24) a trojici medailistů uzavřel Petr Pospíšil TJ Jäkl Karviná (20:37).

Mezi ženami si dolétla pro vítězství Zuzana Starečková Sportovna.cz (23:08), druhá přistála Hana Jurajdová Beskydský Dog Maraton Team (23:15) a třetí Veronika Kimlová Ladermon (23:40).

Pštrosí závod byl v gesci dvou pštrosů, a to Martina Semeráda TJ Bižuterie Jablonec n/N a Jiřího Pytlíka MK Seitl Ostrava. Nejprve vedl Semerád, ale po absolvování okruhu plného bláta šel do vedení Pytlík, který si až do cíle vezl Semeráda za ocasem a vedení udržel, kdy v čase 37:42 zvítězil. Druhý Semerád (37:46) finišoval pouhé čtyři sekundy za ním. Třetí příčku po celou dobu kontroloval Jakub Lukáš Atletika Heřmanovice (39:21).

Nejrychlejší pštrosicí se stala Ellen Byrtusová TJ Jäkl Karviná (44:23), která překonala vlastní traťák a suverénně zvítězila. Druhá doběhla její oddílová kolegyně Markéta Kašná TJ Jäkl Karviná (46:19) a třetí Marie Vybíralová AO Kobeřice (47:20).

V cíli na každého čekala krásná účastnická medaile a bylo připraveno pohoštění. Vyhlášení medailistů vždy proběhlo po skončení každého závodu a pro oceněné byly připraveny krásné originální laserem pálené poháry s logem závodu, šampíčko, květina a ceny od partnerů akce.

Po celé závodní odpoledne byl připraven pro děti zábavný doprovodný program a tatínkové a maminky si mohli prohlédnout nejnovější Škodovky od ADIVU Opava, dát si pivko nebo něco na zub a posedět s přáteli. Velký dík patří všem pořadatelům z BK Skřipov, že opět dali do toho srdíčko, objednali až na pár kapek pěkné počasí a připravili pro všechny parádní běžecké odpoledne.